Menu
ارتباط مستقیم شهروندان با شهردار تهران در مرکز 1888
ایجاد شده توسط : Admin5ir3 در 11/01/2011 01:15:04 ب.ظ

  شهردار تهران گفت : براساس گزارش های اعلام شده ، تهران در مساله حمل و نقل عمومی ، مناسب ترین شهر در زمینه اجرای هدفمندی یارانه ها شناخته شده و کمترین فشار به مردم وارد آمده است.

 تعداد بازدید: 2807


به گزارش مرکز نظارت همگانی شهرداری تهران به نقل از " تهران سما " دکتر محمدباقر قالیباف در حاشیه حضور در جلسه ارتباط مدیران شهرداری با شهروندان در مرکز نظارت همگانی 1888 ، با بیان یان مطلب در جمع خبرنگاران اظهار کرد : هدفمند سازی یارانه ها از اقدامات ضروری کشور بود که با تصمیم مجموعه دولت و مجلس ، تصویب و اجرایی شد و یک اقدام ملی محسوب می شود که همه دستگاه ها و شهرداری نیز باید در این مورد انجام وظیفه کنند.
وی ضمن تشکر از شهروندان و کارکنان شهرداری تهران در مدت اجرای یک هفته ای هدفمند سازی یارانه ها تاکنون افزود : همکاران من در شهرداری به ویژه در حوزه حمل و نقل عمومی ، فشار زیادی روی دوششان بود ، به ویژه تاکسیران ها ،البته افزایش قیمت تاکسی ها در دستور کار است و تا هفته آینده اعلام می شود و آن میزان افزایش قیمت که طبیعی است باید انجام شده که شورای اسلامی شهر در حال تصمیم گیری در این زمینه است.
دکتر قالیباف با بیان اینکه تلاش کردیم در این مدت خدمات مناسبی ارائه دهیم تا فشار اقتصادی بر دوستان واررد نیاید ادامه داد : به هر حال طبیعی است که با افزایش قیمت سوخت ، افزایش هزینه ها را شاهد باشیم اما مهم این است که افزایش قیمت ها منطقی باشد که مردم دچار فشار به ویژه روانی نشوند چراکه معمولا فشارروانی بیشتر ایجاد می شود.
شهردار تهران در پاسخ به این سوال که آیا افزایش 15 درصدی قیمت تاکسی ها را قبول دارید اظهار کرد : اجازه دهید درصد اعلام نکنم ، به هر حال این مساله اکنون در حال کارشناسی است . دیروز در شورای شهر هم در این مورو صحبت شد و حتما با هماهنگی شورا و ستاد حمل و نقل عمومی کشور این درصد اعلام خواهد شد.
شهردار پایتخت همچنین در پاسخ به این سوال که شهروندان در صورت مشاهده هرگونه تخلف به ویژه در مورد نرخ تاکسی ها با توجه به اجرایی شدن هدفمندی یارانه ها باید چه اقدامی انجام دهند گفت : رسیدگی به تخلف در حوزه حمل و نقل به عهده وزارت بازرگانی است که از طریق تلفن 124 نیز شهروندان اعلام می کنند اما آن بخشی که مدیریتش به عهده شهرداری است رسیدگی انجام می دهیم ؛ مترو و اتوبوس بلیطی که زیر نظر مجموعه شهرداری است به طور حتم تا پایان سال افزایش قیمت نخواهد داشت ، بخش خصوصی هم با شماره 124 قابل پیگیری است.
وی افزود : تاکسیرانی هم اگر تخلفی انجام دهد و ستاد رسیدگی به تخلفات به ما منتقل کند ، حتما برخوردهای لازم را انجام خواهیم داد.
دکتر قالیباف در برابر پرسش خبرنگاری که به لایه های پنهان هدفمندی یارانه ها و تاثیر آن بر ارائه خدمات شهری اشاره کرد گفت : این بحث درستی است ، با افزایش قیمت انرژی هر کالا و خدماتی که تولید یا ارائه می شود با افزایش قیمت مواجه می شود اما این در برنامه ها در نظر گرفته شده و به همین دلیل در دولت ستادی برای این مساله تشکیل شده که قرار است تا پایان سال سیاست های جبرانی را در حوزه های مختلف صنعت، مدیریت شهری و.. اعلام کند.
وی با تاکید براینکه یارانه ها حذف نشده بلکه هدفمند شده است ادامه داد : طبق پیش بینی انجام شده ، بخشی از سیاست های جبرانی را دولت به شهرداری ها واگذار می کند و تا اعلام قطعی آن تا پایان سال منتظر خواهیم ماند.
دکتر قالیباف همچنین خاطرنشان ساخت : با هماهنگی دولت برای سال آینده نیز اگر هزینه ها اضافه شود ، هر میزان از افزایش هزینه ها را که دولت متقبل شود پرداخت می کند و بخش دیگری از افزایش قیمت را مردم از یارانه هایی که مستقیم دریافت می کنند ، پرداخت خواهند کرد.
وی افزود : شرکت هایی نیز که با ما کار می کنند ، قیمت تمام شده شان براساس هزینه هاست و تا پایان سال ، قراردادها طبق روال پیش خواهد رفت اما افزایش قیمت هم براساس میزانی که دولت اعلام می کند افزایش خواهیم داد که این موضوع در بودجه 90 که حداکثر تا دو هفته آینده به شورای شهر ارائه می شود ، تعیین شده است.
دکتر قالیباف در پاسخ به سوالی در خصوص عدم رعایت مبحث 19 و رعایت انرژی از سوی شهرداری اظهار کرد : مسئولیت نظاارت این موضوع بر عهده سازمان نظام مهندسی است که بر اجرای نقشه ها نظارت می کند ، مبحث 19 نیز بخش های مختلفی چون مصالح استاندارد ، چگونگی به کارگیری و.. را شامل می شود .
وی ادامه داد : می پذیرم که در مجموع کشور ، در مورد مبحث 19 به خوبی عمل نکرده ایم که البته با هدفمندی یارانه ها و افزایش قیمت ، انگیزه رعایت آن در شهروندان و تولید کنتدگان مصالح بیشتر خواهد شد.
وی در پاسخ به این سوال که عنوان کرده بودید جلوی صدور شناسنامه فنی ساختمان را تا روشن شدن تکلیف قطعی آن خواهید گرفت اظهار کرد : شورای شهر در حای پیگیری این موضوع با سازمان نظام مهندسی است ، ما نیز ابلاغ را انجام دادیم اما این قانون است و نمی توان اجرای قانون را متوقف کرد، در ابلاغی که به نظام مهندسی ارائه دادیم نیز عنوان کردیم که این سازمان اجرای قانون را به درستی انجام نمی دهد ، شورای شهر نیز از شهرداری خواست تا این قانون به خوبی رعایت شود .
دکتر قالیباف در ادامه در مورد پادگان قلعه مرغی نیز گفت : کار قلعه مرغی در حال انجام است ، بارگذاری های آن در کمیسیون ماده 5 نیز به تصویب رسیده است، دنبال این هستیم که طراحی کار انجام شود و تا طراحی به نتیجه نرسد کار اجرایی را آغاز نخواهیم کرد.
وی ادامه داد : کار آنجا به گونه ایست که باید به تایید شورای عالی شهرسازی نیز برسد ، به آنجا هم رفته ولی ما منتظر آن نیستیم و کار اداری در حال انجام است و مشاور نیز باید براساس تصویبات ، کار طراحی را انجام دهد.
وی با بیان اینکه می خواهید بپرسید که چرا دیوار آنجا را خراب نمی کنید ، اظهار کرد : صرف خراب کردن دیوار ، مشکل حل نمی شود.
شهردار تهران افزود : طرح آن در کمیسیون ماده 5 تصویب شده و باید به تایید شورای شهر و شورای غالی شهرسازی نیز برسد و طراح نیز همزمان در حال انجام کار است.
قالیباف اظهار کرد : طراحی این مجموعه کار بزرگی است و حتی معتقدم نیازمند همکاری مشاور خارجی نیز هست ، به هر حال کاری ماندگار در این دوره خواهد بود.
وی همچنین در پاسخ به خبرنگاری که به تشکیل دو کمیته در شورا به منظور پیگیری مطالبات مترو و افزایش فرمانداری های تهران و چگونگی عملکرد آنها اشاره کرد گفت : این کمیته ها فعال هستند اما من طبیعتا نمی توانم اعتراض داشته باشم البته دراین بخش بیشتر مجلس باید پیگیری کند ، مجلس قانونی را تصویب کرده که یا باید اجرا کند یا آن را پس بگیرد.
قالیباف همچنین در پاسخ به خبرنگاری که پرسید بیشترین انتقادی که بر خود دارید چیست گفت : مایل بودم طول روز بیشتر می بود تا می توانستم بیشتر به مردم خدمت کنم ، اما احساسم این است که اگر هماهنگی های میان دولت و شهرداری بیشتر و بهتر می بود ، اتفقات بهتری در شهر می افتاد و بیشتر می توانستیم به شهر و شهروندان خدمت ارائه دهیم؛ اما تشخیص اینکه در این عدم هماهنگی ها ما چقدر مقصریم و دولت چه میزان ، افکار عمومی باید قضاوت کنند.
شهردار تهران همچنین با اشاره به حضور خود در 1888 اظهار کرد : در جلسه امروز به مشکلات 40 شهروند به صورت حضوری و 40 نفر به صورت تلفنی رسیدگی شد که برخی از آنها پیشنهادهایی عمومی برای بهبود اداره شهر داشتند که جای تشکر دارد ، برخی دیگر نیز مسایلی در حوزه صدور پروانه عنوان کردند که البته پرونده آنها در حال اجراست و ممکن است در برخی دیگر از دستگاه ها دچار تاخیر شود .
وی افزود : برخی مسایل نیز در حوزه فرهنگی و اجتماعی است که عمده آنها قابل حل است و برخی نیز برای پیگیری بیشتر ارجاع داده شد.

 

print
rating
  نظرات